پادکست چطور تبدیل به پول میشه؟

پادکست چطور به پول تبدیل میشه?

 

گزارش پادکست قسمت ششم «پادکست چطور تبدیل به پول میشه؟»

این بار مثل دفعات پیش یه گفتگوی متفاوت و یه یادگیری فوق العاده برایم ایجاد شد. یه همزاد پنداری واقعی با کسی که برای یه موضوع تخصصی جامعه سازی و رسانه سازی کرده و علایق و دغدغه های خودش را تبدیل به محصول کرده. اگه دنبال این هستید که موضوع مورد علاقه تون را با کمترین هزینه و بیشترین رشد ( تعریف امیر حسین اسلامی از هک رشد ) درقالب یه پادکست و محصولات مکمل عرضه کنید و تاثیر گذار باشید، پیشنهاد می کنم این گفتگو را که موضوعش «پادکست چطور تبدیل به پول میشه؟» هست را بشنوید.

امیر حسین خودش را کانتنت مارکتر نمیدونه اما انقدر ازش معجزه دیده که حد نداره.مخصوصا پادکست.

سوالم: رشدینو از کجا شروع شد و چطور شکل گرفت؟

با یه رویداد در سال نود و پنج در آواتک شروع شد. بعد از حدود 10 رویداد، رادیو رشدینو را راه انداختیم. قرار شد با استارتاپ هایی که رشد را تجربه کردند گفتگو کنیم. رشدینو یه ایونت از جنس سفر هست ( مثل سفر محتوا ). امیرحسین میگه:«بیشترین آورده اش برای خود من یادگیری بود. خیلی یاد گرفتم.» از دیماه نود و شش به پیشنهاد مربی اش مسیرش به سمت ایجاد رادیو رفت.

نکته جالبش برام این بود که آدم میتونه برای کسب و کارش یه مربی فردی داشته باشه و اثرات بسیار جالبشو ببینه.

تا الان 26 قسمت از رشدینو منتشر شده. امیرحسین یه آماری گفت که رشدینو بزرگترین هک رشدی بوده که در حوزه رسانه اتفاق افتاد. یعنی میزان شنیده شدن پادکست نسبت به دفعات قبلی روز به روز گسترش پیدا کرد. ایونت و رویداد رایگان برگزار کردند و در کنار اینها بحث کارگاه های تخصصی هک رشد ( یکی از محصولات مکمل ) برگزار شد.

هک رشد و موضوعات مرتبط:

هک رشد و برندینگ هک رشد و یوایکس هک رشد و روابط عمومی هک رشد و کمپین های تبلیغاتی و …

این هم برام جالب بود تا اینجا به غیر از پادکست دو محصول مرتبط و مکمل دیگه هم برنامه ریزی شده که میتونست این چرخه را کامل کنه. یعنی رویداد دورهمی و کارگاه. کم کم تجربه های عملیاتی در هک رشد به سمت مشاوره و اجرا رفت. عملا موارد بالا نقش پرسونال برندینگ داشت یعنی پادکست و رویداد و حتی کارگاه ! اصل درآمد از مشاوره ها و کارهای اجرایی اتفاق افتاد.

کانال شاپ قطارهای پنج ستاره فدک باسلام ساختمان یار اینها بخشی از کسب و کارهایی بودند که با هک رشد تونسته بودند رشد پیدا کنند.

وقتی بحث پرسونال برندینگ مطرح شد، این وسط یه سری دغدغه هم پیش اومد که بی ارتباط به اصل موضوع نبود. از تفکر اشتباهی گفت که  خیلی ها فکر می کنند پرسونال برندینگ یعنی یه پیج اینستاگرام 10هزارتایی و خریدن و رشد و کلا رسیدن به یه فالوور بالا. در حالیکه برندینگ ربطی به تعداد نداره. امیرحسین گفت موضوع مهم در شروع کار علاقه زیاد بود که مطرح شد نه تعداد نفرات. الان خود کانال رشدینو 1500 نفر هستند. اما تک تک اینها برای شناخت هک رشد اومدند و بین این تعداد افراد برند شده.

 

ما هم در سفر محتوا تو این زمینه گفتگوی مفصلی با علی نعمتی شهاب داشتیم  

 

نکته ای که برام این وسط مطرح شد اینکه یه تولید کننده محتوا و یا مثلا پادکستر لزوما نباید به بازار نگاه کنه. آقای جوپولیتسی در کتاب اپیک میگه محتوایی را انتخاب کنید که بازار نیاز داشته باشه و دیگران هم کمتر اونجا باشند و شما داخلش بهترین باشید. یعنی هم بازار و هم علاقه شخصی شما. احساس کردم پادکست رشدینو دقیقا همین ویژگی را داشت یعنی در زمانی که کسی ورود نکرده بود در فضای استارتاپ ورود کرد و داخلش هم علاقه زیادی موج میزد.

امیر حسین میگه که دقیقا یه ویژگی فضولی داشتم که چطور آدم ها موفق میشن و همین باعث تبدیل شدن به یه رویداد و پادکست و … شد. نکته مهم بعدی در تولید پادکست بحث استمرار هست. اینکه حداقل باید 15 قسمت وجود داشته باشه تا یه پادکست شکل گرفته بشه. مورد بعدی اینکه وقتی شما میتونی بگی پادکست خوبی دارم که دیگران کامنت بگذارند. این کامنت گذاشتن سخت ترین کار ممکن است ( معیار سنجش ).

ما تو بازاریابی محتوایی میگیم که مخاطب درگیری ذهنی براش ایجاد شده.

ادامه ماجرا جالب تر میشه. اینکه از قسمت هفدهم به بعد درخواست مشاوره به امیرحسین دادند. مخاطب ها وقتی از محتوای پادکست خوششون بیاد و ارتباط برقرار کنند دنبالت می کنند و حس می کنند آدم باحالی هستی و این یعنی حس خوب و درگیر شدن با محتوا.

اما پادکست میتونه با هدف بازاریابی هم مورد استفاده قرار بگیره : مثلا یه گروه فشن و مد میتونه طراحی یه پادکست تخصصی در این حوزه داشته باشه.

از نظر امیر حسین دوتا راه خیلی مهم برای بازاریابی، پادکست و رویداد حضوری است.

چرا پادکست و چرا رویداد حضوری؟ سوالی که برام مطرح شد این بود که با وجود اینکه مخاطب های پادکست کم هستند اثر گذاری زیادی داره و پادکست کجا و برای کدام محصول میتونه مفید باشه؟

البته این سوال جای بحث بیشتری داشت اما برای رشدینو واقعا این دو مورد با هم بسیار تاثیرگذار بوده. حضور در کست باکس ها و توییتر همزمان و ..

این وسط امیرحسین یه نکته جالبیو مطرح میکنه که ارتباط زیادی به استعداد و علاقه داره: « من یه بدی دارم و اون اینکه کلا میخوام علایقم را تبدیل به پول کنم. به نظرم میرسه پادکست یکی از بهترین راههاش باشه. »

 

سوال خیلی مهم : تو شروع کار نگران نبودی که مخاطب کمی داشته باشی؟

امیرحسین میگه:« سعی کردیم سلیقه های مختلف را  پوشش بدیم. چند اسم جالب و خلاقانه در رشدینو آوردیم

اخبارینو: مهمترین اخبار کسب و کار که سعی میکنه اخبار زنده را بگه. نکاتینو : نکات کاربردی کسب و کار ابزارینو : ابزارهای کسب و کار آموزینو : نکات تئوری مهمانینو : گفتگو با مهمان های مختلف

و سعی میکنه اول هر برنامه موضوعات را به مخاطب بگه تا اگه دوس داشت گوش بده و اینطوری طیف وسیعی از مخاطب ها را پوشش میده.

یه سوالی که برام خیلی مهم بود این بود که با وجود این محتوای بسیار طولانی آیا مخاطب گوش میده به این پادکست ؟ و آیا با این فرضیه که محتوای طولانی خونده و شنیده نمیشود در تضاده؟!

یه جواب عجیب از امیر حسین:« از 10 تا کامنتی که در مورد زمان هست ، 9 تاشون گفتند که چرا کوتاه گفتی و این نشون میده که وقتی محتوای خوب به مخاطبِ درست و هدفمند برسه حتی وقتی محتوا طولانی هم باشه خونده میشه و گوش داده میشه ! »

یه سوال اسارتاپی هم برام پیش اومد. آیا یه پادکست میتونه استارتاپ باشه؟ آیا میتونیم براش MVP داشته باشیم؟

اعتقاد امیر حسین این بود که پادکست یه رسانه است یه پروژه است. تا یه محصول مستقیم. یه مورد بسیار مهم در مورد پادکست که همه باید رعایتش کنیم. امیرحسین میگه: « برای ما بین فصل اول و دوم رشدینو دو ماه فاصله افتاد و خود این یه ریزش داشت. پیشنهاد می کنم شما این کارو نکنید . استمرار بسیار بسیار مهمه و رشدینو میانگین هر دو هفته یه بار یه اپیزود منتشر کرده.

امیرحسین از من پرسید به نظرت کدوم قسمت رادیومون، پرسونال برندینگ بیشتری داشته؟

جوابم گفتگویی بود که با افراد سرشناس داشت. اما جواب امیرحسین محتوای یونیکی بود که در نکاتینو و آموزینو به مخاطب ارائه میداد و این محتوا محتوایی بود که هیچ جا نبود و مخصوص خود امیرحسین بود. به نوعی میشه گفت داستان مخصوص امیرحسین!

امیر خیلی دغدغه پرسونال برندیگ داشت. نظرش اینه که پرسونال برندینگ نهایتا میتونه دو تا عنوان داشته باشه. خود امیر حسین تمرکزش روی هک رشد و رشد کسب و کارهای نوپا بود. اینکه در مورد هک رشد حتی دوره و کارگاه خارجی هم وجود نداشته و اون چیزی که باهاش رشدینو را شروع کرد ادبیات خاص خودش بوده و اتفاقا هم خیلی جذاب بود برای مخاطب.

اینجا به نظرم خیلی جالبه که توجهتون را به یه گفتگویی جلب کنم از سعید محمدی ارانی که میگه هر کسی 100 درصد داستان خودش را داره و ما یه گفتگوی مفصلی در این زمینه با ایشون داشتیم با عنوان ” نقش داستان گویی در کسب وکار “

 

چطور ار ابزار پادکست برای بازاریابی استفاده کنیم؟ آیا برای هر محصول و سرویسی پادکست مناسبه؟

امیرحسین:« به نظر میرسه که برای هر محصولی مناسب باشه به شرط اینکه لوکال نباشه». مثال بارزش الوپیک هست.

 

یه سوال کاربردی پرسیدم راجع به پادکست به عنوان یه ابزار بازاریابی. چند وقت پیش برای خرید تجهیزات ضبط و صدا ، پیش یکی از دوستانم رفتم که تخصصی در این حوزه کار می کنند. بهش پیشنهاد دادم که از ابزار پادکست برای تولید محتوا و بازاریابی در شنوتو میتونه استفاده کنه. نظرت چیه ؟ ایده خوبیه ؟ چطور و براش چه محتوایی تولید کنیم.

امیرحسین پاسخ داد: «فرض کنیم یکی میخواد ساند ریکوردر فیزیکی بفروشه. چند تا پیشنهاد در قالب اپیزود برای تولید پادکست به صورت کاملا عملیاتی مطرح کرد: 1.چه ساند ریکوردری برای پادکست مناسبه؟ و داخلش چند تا برند را معرفی کنیم.

 1. اگه مثلا این جور نویزها را دارید چطور برطرف کنید و خود ساند ریکوردرها چطور اینها را برطرف میکنه.
 2. اگه بیشتر از یه نفر خواستیم ضبط کنیم چه راه حلی پیشنهاد میدید.
 3. چه موقعی از میکروفون اکسترنال استفاده کنیم و چه موقعی از یقه ای و هر کدوم چه مزایا و معایبی داره.

5 . چه موقع از ساندریکوردر استفاده کنیم و چه موقع از موبایل.

 

شاید برای شروع ترسی داشته باشیم. چه کسی باید این پادکست ها را برای محصول ضبط کنه. خود مجموعه این کارو کنه یا برون سپاری کنه ؟

با کلی مکث گفت که هر کدوم راحت تره و بعد دوباره پرسیدم تاثیر گذاری کدوم بیشتره گفت از من بد صداتر هم داریم! واقعا در این زمینه محتوا پیش برنده است. اگه طوری باشه که به دست مخاطب برسه و اونو تحت تاثیر قرار بده میتونه موفق باشه.

و در آخر هم یه سری مباحث تکمیلی در حوزه برند سازی شخصی و اینکه چطور رهبری فکری شویم و …

  بررسی پادکست چطور به پول تبدیل میشهموضوع پادکست چطور تبدیل به پول میشهموضوع گفتگو پادکست چطور تبدیل به پول میشه    

1 پاسخ
 1. رسول محمودی
  رسول محمودی گفته:

  ممنون از مصاحبه و محتوای خوب تون
  فقط به نظرم چیزی که باید بولد و رنگی میشد و نشده اینه که باید چیز به درد بخوری برای گفتن داشته باشید تا مسیرتون به سرانجام موفقی برسه، امیر حسین در دو فصل رادیو رشدینو در بخش آموزینو دو تا کتاب رو شرح داده که خیلی کاربردی و آموزنده هست، دو تا موضوع کاملا تخصصی و نو و کاربردی و آموزنده
  به اصطلاح اگر چیزی در چنته نداشته باشید و حرف به درد بخوری نزنید خیلی موفق نمیشید

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *